Jak zrobić brodę krasnoluda?

Zdecydowaliście, że chcecie grać krasnoludem. Czujecie w serduszku, że złoto i piwo to dokładnie to. I nieważne, że macie prawie 2 metry wzrostu. W duszy jesteście krasnoludem i już! Tylko tak jakby…owłosienie nie chce współpracować. Albo, co gorsza ( 😉 ), jesteście kobietą. Ale to nic! Bo na ratunek przychodzi bardzo szybki tutorial, który nauczy was, jak zrobić brodę krasnoluda w jeden wieczór.Zrzut ekranu 2016-06-27 15.56.19

Przetestowaliśmy to i mamy kilka podpowiedzi! Po pierwsze – wybierzcie bardzo puchatą, grubszą włóczkę, której motek będzie bardzo lekki. Pamiętajcie, że to wszystko musi się utrzymać na waszych uszach. Po drugie – wybierzcie włóczkę zbliżoną jak najbardziej kolorem do waszych włosów, wtedy efekt jest dużo lepszy. Ja zrobiłam brodę z włóczki, którą kupiłam w szmateksie na wagę, za kilka złotych. Przypadkiem kolor jest całkiem zbliżony do moich włosów, więc efekt wyszedł nawet lepszy, niż u autorki tutorialu. Zdjęcie na końcu! 🙂

Wpis i zdjęcia pochodzą stąd: http://www.instructables.com/id/Dwarven-yarn-beard/

F3BNM4II1I23CAC.MEDIUMBędziecie potrzebowali dwóch motków wełny, pasującej kolorystycznie nici, igły, nożyczek i taśmy mierniczej. Wełnę należy pociąć następująco:

Na podstawę: 3 kawałków, które mają 90cm

Na główną część brody: 80 kawałków, które mają 90cm

Na warkocz brody: 40 kawałków, które mają 140cm (ja użyłam mniej, bo nie starczyło mi włóczki)

Na wąsy: 20 kawałków, które mają 140cm

Żeby ułatwić sobie życie najlepiej ciąć kawałki z pomocą drugiej osoby. Jeżeli potrzebujemy np. 20 kawałków po 140cm, to prosimy drugą osobę, żeby w rękach rozciągnęła taśmę mierniczą na 140cm. Następnie na jej ręce nawijamy 10 razy włóczkę i całość przecinamy na obu końcach, uzyskując 20 kawałków. Trzeba uważać, żeby nie napinać przy tym za bardzo włóczki, bo później się skurczy.

 

 

 

 

Zaczynamy!

1. Baza

Potrzebujemy 3 kawałki po 90cm. Zawiązujemy je na supeł z jednej strony i zaplatamy z nich dość ciasny warkocz. Zawiązujemy na supeł z  drugiej strony.

F9HH7DWI1I23CVK.MEDIUMFHMFJR4I1I23CVJ.MEDIUM

2. Pasek na brodę

Powstały warkocz zaplatamy za jednym uchem w pętelkę. Nie może być zbyt ciasny ani za luźny. Za pomocą igły i nitki zszywamy pętelkę. Następnie robimy drugą, na drugie ucho. Pasek powinien przebiegać tak, jak na zdjęciu poniżej. Zostanie nam dużo warkocza – tak ma być. Nadmiar odcinamy, wcześniej zawiązując supełek, tak, żeby po rozcięciu nam się nie rozplątało.F0ZJYEJI1I23CZB.MEDIUM

FM1LETII1I23CZ8.MEDIUMF0ZJYEJI1I23CZB.MEDIUM

3. Pasek na wąsy

Przyłóż pozostałą część warkocza tak, żeby utworzyć sznureczek na wąsy. Przyszyj go tam, gdzie trzeba. Nic skomplikowanego. 🙂

FXL0O26I1I23D8I.MEDIUMFB8MQZ4I1I23D8K.MEDIUMF7920WTI1I23D8H.MEDIUM

4. Wąsy, część pierwsza

Włóczkę na wąsy (20 kawałków po 140cm) w połowie przewiąż nicią. Przywiąż je do środka paska na wąsy. Następnie sprawdź, gdzie mniej-więcej wypada koniec wąsów na pasku i zwiąż wąsy drugi raz, tam, gdzie ma kończyć się „pęk” wąsa – poniżej będą opadać jako warkocz. Przywiąż lub przyszyj wąsy do paska na wąsy.

FQEPAEGI1I23POV.MEDIUM

FQAP97DI1I23VT3.MEDIUM

5. Wąsy, część druga

Zapleć opadające części wąsów w warkocze i zwiąż je nitką lub włóczką. Przymierz zaczątki brody i sprawdź, czy wszystko gra. Posmyraj się po wąsie czując się wybitnie elegancko.

FCZJDWGI1I241YC.MEDIUM FGO6GLXI1I2429R.MEDIUM

6. Broda właściwa.

Zaczynamy zaplatać brodę właściwą. Zaczynamy od kawałków 90cm, powinniśmy ich mieć 120. Składamy je w pół, jednorazowo bierzemy 2 lub 3 sztuki. Następnie przekładamy włóczkę pod spodem paska, przekładamy końcówki przez utworzoną pętelkę i zaciągamy, aż zaciśnie się na pasku. Wszystko jest ładnie pokazane na powyższych zdjęciach. Najlepiej zacząć od części przy uszach, która jest najmniej widoczna 🙂 Wszystkie pętelki zaciągamy w ten sam sposób, żeby supełki wypadały od spodu. Zaplatamy taką samą ilość z prawej i z lewej strony, żeby było symetrycznie. Ja przy uszach dałam 3x (po 3 sztuki), a później symetrycznie układałam brodę w środku – zaplotłam najpierw jeden pęk na środku, a później raz po prawej, raz po lewej. „włosy” można dość wygodnie przesuwać.

FSFY9ATI1IQA9FI.MEDIUM

Autorka tutorialu użyła 8 pęczków po 2 kawałki włóczki. Efekt powinien być taki:

FONDRDZI1IQAE5N.MEDIUM F24AHB9I1IQAE43.MEDIUM7. Broda właściwa, część środkowa

Następnie w ten sam sposób zużywamy resztę włóczki, w środkowej części brody. Najlepiej zacząć od środka i przesuwać się na boki.

FDJJ9DLI1IQAG54.MEDIUM FS5OFYUI1FQA62F.MEDIUM

8. Opadająca broda

Zorientujemy się w pewnym momencie, że ciężar włóczki „ciągnie” w dół nasz warkocz, który trochę się rozciągnął od nawlekania na niego fragmentów brody. Należy to naprawić zszywając nadmiar warkocza. Ściskamy więc kawałek warkocza z prawej i z lewej i zszywamy razem, tak, żeby zrobić brodzie lifting. Powstanie nam zgrubienie, które zakrywamy kolejną porcją włóczki.

FS5OFYUI1FQA62F.MEDIUM FEIPW0YI1FQA61C.MEDIUM FXZ0M05I1FQA63Q.MEDIUM9. Doplatanie materiału na warkocz

Broda powinna być już wypełniona w całości. Zostało nam jeszcze 40 kawałków po 140cm. Wplatamy je w środkową część brody, zostawiając trochę odstępu od krawędzi. Najlepiej delikatnie rozsunąć zaplecione już kępki i pomiędzy nie wplatać te dłuższe. Tak robimy ze wszystkimi. Ja miałam mniej długich kawałków, ale jeżeli faktycznie macie ich 40, to możecie użyć 4 kawałków na kępkę zamiast 3. Efekt powinien być taki, kolejno przód i tył:

 

F5N4MP3I1FQABQ2.MEDIUM FKL96SSI1FQABQ3.MEDIUM

Warkocz splatamy z tych dłuższych kawałków z przodu, zawiązując go na końcu włóczką.

FB8VEVMI1FQABW2.MEDIUM F0CD1QFI1FQABWB.MEDIUM10. Przycinanie

Na końcu naszą brodę układamy na płasko (lub najlepiej na kimś) i przycinamy, jeżeli chcemy osiągnąć konkretny kształt. Przycinamy też końcówki warkoczy. Ja moją zostawiłam nieprzyciętą, kawałki wełny trochę różnią się długością i nadaje jej to fajny, postrzępiony wygląd.

FEY5MEEI1FQAF0E.MEDIUM F8FEA6SI1FQAF0K.MEDIUM

 

A to efekt, który ja osiągnęłam dzięki temu tutorialowi 🙂 na zdjęciu akurat środkowa część nie jest zapleciona w warkocz. Żadna z części instruktażu nie sprawiła mi trudności, więc całość nie zajęła mi więcej niż 2.5h. Gdybyście mieli jakieś problemy lub wątpliwości – piszcie w komentarzach!

13533021_1468547403171331_7246204038427503515_n